Členovia rodiny (vysvetlenie učiva)

Na tejto stránke nájdeš video, v ktorom sa zoznámiš s rozmanitými členmi rodiny našej Lucy. Predstaví ti nielen svoju mamu, otca či brata, ale aj nevlastnú mamu, prababičku, tetu či uja. Ak nevieš pomenovať aspoň jedného z týchto členov, toto video je presne pre teba! Ak aj všetky tieto slovíčka poznáš, tak sa aspoň niečo nové dozvieš o Lucy.

Zaručujem ti s videom veľa zábavy a ani nezbadáš, že sa vlastne niečo učíš.

Ak si chceš pri pozeraní videa precvičiť či si všetkému porozumel, tak si vytlač aj pracovný list nižšie. Na správne odpovede ale ešte nepozeraj! Nemalo by to pre teba potom veľký zmysel. Najprv si ho samostatne vypracuj, a potom skontroluj, či si mal všetko správne.

Verím, že sa ti video páčilo. Ak mi chceš nechať odkaz alebo sa dozvedieť viac, napíš mi správu na emailovú adresu: adrianap.no@gmail.com.

Teším sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo!

GOOD BYE 🙂

This, These, That, Those (interaktívne cvičenia)

Na tejto stránke nájdeš rozmanité cvičenia, v ktorých si môžeš precvičiť slová this, these, that a those. Nevieš, čo znamenajú? Nezúfaj! Ak ti to nič nehovorí, tak si najprv pozri moje video, v ktorom nájdeš všetko potrebné, čo potrebuješ vedieť o týchto slovách.

A možno o nich vieš všetko a ani o tom nevieš. Pohodlne sa usaď a poď si ich skúsiť precvičiť na zaujímavých cvičeniach. Zaručujem ti pri nich veľa zábavy a ani nezbadáš, že sa vlastne niečo učíš.

Máš radšej vôňu papiera a nechceš sedieť za počítačom? V tom prípade tu mám pre teba aj tlačenú verziu niektorých cvičení.

Správne odpovede k materiálu This, These, That, Those cvičenie č. 1:

 1. That boy often eats chocolate. often plays
 2. These girls always go swimming in the pool. sometimes have
 3. This woman never watches TV after six o’clock in the morning.
 4. Those women usually go to the library.
 5. These little kids sometimes read comics.
 6. This is the third floor.
 7. This canteen is next to the stairs.
 8. These cats sometimes eat a big breakfast.
 9. That dog never sleeps in the kitchen.
 10. These mice always play with a cat.

Správne odpovede k materiálu This, These, That, Those cvičenie č. 2:

 1. These crocodiles are quiet.
 2. This cat is smiling.
 3. Those fish love swimming.
 4. Those monkeys are noisy.
 5. This is a man with a moustache./This is a naughty boy.
 6. This woman has long curly hair.
 7. That is a woman with long brown hair.
 8. That child is quiet.
 9. This is a man with a moustache./This is a naughty boy.
 10. That singer is playing the guitar.
 11. These children are playing with the cubes.

Verím, že sa ti cvičenia páčili. Ak mi chceš nechať odkaz alebo sa dozvedieť viac, napíš mi správu na emailovú adresu: adrianap.no@gmail.com.

Teším sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo!

GOOD BYE 🙂

This, These, That, Those (vysvetlenie učiva)

Je úžasné, že sa zas a znova stretávame pri anglickom jazyku. Dnes to bude opäť veľmi poučné. Na tejto stránke som si pre teba pripravila vysvetlenie demonstrative pronouns v preklade ukazovacích zámen. Nemusíš sa ničoho obávať. Je to naozaj veľmi jednoduché a vysvetlí ti ich opäť naša kamarátka Lucy.

Verím, že sa ti video páčilo a pozrieš sa aj na nejaké iné z mojej tvroby. Ak mi chceš nechať odkaz alebo sa dozvedieť viac, napíš mi správu na emailovú adresu: adrianap.no@gmail.com.

Teším sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo!

GOOD BYE 🙂

Frekvenčné príslovky v prítomnom čase (interaktívne cvičenia)

Na tejto stránke nájdeš rozmanité cvičenia, v ktorých si môžeš precvičiť frekvenčné príslovky v angličtine. Nevieš, čo sú to frekvenčné príslovky? Nezúfaj! Ak ti to nič nehovorí, tak si najprv pozri moje video, v ktorom nájdeš všetko potrebné, čo potrebuješ vedieť o frekvenčných príslovkách.

A možno o nich vieš všetko, ale netušíš, že sa tak volajú, a preto sa pohodlne usaď a poď si ich skúsiť precvičiť na zaujímavých cvičeniach. Zaručujem ti pri nich veľa zábavy a ani nezbadáš, že sa vlastne niečo učíš.

Máš radšej vôňu papiera a nechceš sedieť za počítačom? V tom prípade tu mám pre teba aj tlačenú verziu niektorých cvičení.

Správne odpovede k materiálu Frekvenčné príslovky č. 1:

 1. never clean
 2. often plays
 3. usually go
 4. sometimes have
 5. always writes
 6. always cooks
 7. usually reads
 8. never go
 9. is often
 10. never eat

Správne odpovede k materiálu Frekvenčné príslovky č. 2:

 1. She always cooks.
 2. Do you sometimes watch videos?
 3. They don’t often go to concerts.
 4. We are always happy.
 5. He doesn’t usually go to the library.
 6. I never go swimming.
 7. They don’t sometimes have lunch at school.
 8. She doesn’t often read comics.
 9. Do we never play basketball?
 10. Do you always eat chocolate?
 11. He usually speaks English.
 12. I sometimes write letters.

Verím, že sa ti cvičenia páčili. Ak mi chceš nechať odkaz alebo sa dozvedieť viac, napíš mi správu na emailovú adresu: adrianap.no@gmail.com.

Teším sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo!

GOOD BYE 🙂

Frekvenčné príslovky v prítomnom čase (vysvetlenie učiva)

Som nesmierne rada, že si sa rozhodol/a niečo nové sa dozvedieť z anglického jazyka. Na tejto stránke som si pre teba pripravila video o frekvenčných príslovkách. Nemusíš sa ničoho obávať. Je to naozaj veľmi jednoduché a vysvetlí ti ich naša kamarátka Lucy.

Verím, že sa ti video páčilo a pozrieš sa aj na nejaké iné. Ak mi chceš nechať odkaz alebo sa dozvedieť viac, napíš mi správu na emailovú adresu: adrianap.no@gmail.com.

Teším sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo!

GOOD BYE 🙂

Cvičenia na past simple

No čo, priatelia, tak už máte celý gramatický čas past simple v malíčku? Aha, vravíte, že už áno, ale ešte by ste si ho potrebovali aj v pokoji precvičiť? To ma naozaj teší, a preto som pre vás prichystal zopár vzorových cvičení v nasledujúcom pracovnom liste, s ktorým uzatvárame celú kapitolu o minulom jednoduchom čase. Hoci sa vám zdá, že je toho veľa, to najdôležitejšie vieme zhrnúť do pár viet.

Potrebujeme vedieť, že past simple čas používame vtedy, keď chceme hovoriť o veciach, ktoré sa stali v minulosti. Často vo vetách uvidíme aj doplňujúce časové výrazy, ktoré sa priamo viažu s minulosťou, najmä last, yesterday, ago, prípadne konkrétne dátumy. V kladných vetách je celý minulý čas obsiahnutý v slovese. Ak je sloveso pravidelné, bude si k sebe pripájať koncovku -ed. Ak nie je, jeho minulý tvar nájdeme v tabuľke irregular verbs, ktorú by bolo ozaj že vhodné ovládať naspamäť, keďže je niečo ako násobilka pre angličtinu. V otázke a zápore nám tieto starosti odpadajú, lebo vtedy používame pomocné sloveso did, kvôli ktorému zostáva plnovýznamové sloveso v základnom tvare.

Pokiaľ však potrebujeme v angličtine vyjadriť slovenské bol, situácia bude odlišná a omnoho jednoduchšia. V anglickej vete vtedy použijeme minulé tvary slovesa byť – was a were. Was používame iba v 1. a 3. osobe jednotného čísla, ale to už vám asi nemusím opäť pripomínať, do I? V zápore sa tieto tvary zmenia na wasn’t a weren’t a v otázkach sa iba prehodia s podmetom vety. Nič zložité, right?

Nezabúdajte, pokiaľ si nie ste s čímkoľvek istí, opätovne si prehrajte súvisiace videá. Uvidíte, že aj veci, ktoré vám spočiatku nedávali význam, sa zrazu stanú veľmi jednoduchými. Po vypracovaní týchto cvičení si nezabudnite skontrolovať vaše odpovede aj v priloženom kľúči. Na vlastných chybách sa vždy učí najefektívnejšie, takže sa ich nebojte robiť. Príjemnú prácu!

Cvičenia inšpirované publikáciou Essential Grammar in Use vydavateľstva Cambridge a Macmillan English Grammar In Context, Essential.

Sloveso byť v čase past simple

Stále vám vŕta v hlave záhada, ktorou sme ukončili predchádzajúce video? Nebojte, práve ju ideme rozlúsknuť a pozrieť sa bližšie na to strašidelné sloveso byť, ktoré ako jedno z mála pravidelne mení svoj tvar v závislosti od gramatickej osoby, s ktorou sa viaže. Po tomto videu však svoje strašidelné hodnoty určite stratí, nakoľko sa v ňom naučíme, že v minulom čase bude mať tvary iba dva – a to was a were. A keď už budeme vedieť, že tvar was sa viaže iba s prvou a treťou osobou singuláru, prejdeme na zápor s plnými aj skrátenými tvarmi. A celé gramatické poznávanie uzatvoríme formovaním otázok a odpovedí. Ak si náhodou napriek tomu ešte v niečom nebudete istí, na konci videa nás čakajú aj vzorové, extremely easy, vety. Vďaka nim sa určite zbavíte akýchkoľvek pochybností, ktoré ste mohli dovtedy mať. Or, at least, I hope so!

Tabuľka nepravidelných slov prevzatá z Grammar and Vocabulary for First and First for Schools © Cambridge University Press 2015.

Otázky a zápor v čase past simple

V predchádzajúcom videu sme sa spoločne pozreli na to, ako vieme vytvoriť kladné vety v minulom jednoduchom čase. My však chceme viac! A preto sa dnes posunieme o krok vpred a naučíme sa v tomto gramatickom čase tvoriť aj otázky a zápor. Tiež si niečo povieme o funkcii pomocného slovesa. A aby toho nebolo málo, na spomínané otázky sa naučíme ešte aj odpovedať! A to s využitím krátkych odpovedí. Celé video napokon zakončíme mini, ale ozaj mini, cvičením, aby ste si vyskúšali na vlastnej koži, ako vynikajúco tieto javy už ovládate. Enjoy your time!

Tabuľka nepravidelných slov prevzatá z Grammar and Vocabulary for First and First for Schools © Cambridge University Press 2015.

Kladné vety v čase past simple

Počas učenia sa anglického jazyka ste si určite všimli, že používanie gramatických časov nie je totožné so slovenčinou a robí nám v mnohých prípadoch vrásky na čele. Rovnako to je aj v prípade vyjadrenia minulosti. Po prezretí tohto videa však verím, že vrásky z čela zmiznú a s prehľadom dokážete vytvoriť kladné vety, ktoré budú vyjadrovať deje, ktoré sa odohrali v minulosti. Predstavíme si, aký je rozdiel medzi pravidelnými a nepravidelnými slovesami, vytvoríme nejaké vzorové vety a na konci videa si to vyskúšate aj sami. A okrem gramatiky sa možno naučíte aj nejaké nové slovíčka. Good luck!

Tabuľka nepravidelných slov prevzatá z Grammar and Vocabulary for First and First for Schools © Cambridge University Press 2015 a obrázok časovej osi z printnpractice.com.