Monarchie

Geografia

Viete o tom, že v niektorých štátoch ešte aj súčasnosti vládne panovník? Prípadne, že tento panovník je len formálnou hlavou štátu? Už onedlho sa dozviete, v ktorých štátoch to tak je. Na úvod je potrebné uviesť, aké druhy monarchií poznáme:

1. Absolutistická monarchia – panovník sa sám rozhoduje, t. j. jediný vládne. Má absolútnu moc.
  2. Konštitučná monarchia – v ústave je stanovené, aké sú právomoci panovníka a ďalších zložiek moci, napr. vlády. Panovník je len formálnou hlavou štátu.
  3. Poloústavná monarchia – výkonná moc je v rukách vlády, ktorú zvolil ľud, avšak panovník si zachováva významné právomoci.

ÚLOHA Č. 1

KLIK NA NASLEDUJÚCI ODKAZ: https://www.statista.com/chart/24383/monarchies/?fbclid=IwAR1fzktQPxlDPWadRQanr4ZWCeAu_IAZhT7eZIJNvsADzYZm3bmcoKxclvg

V mape sú žltou farbou vyznačené tie štáty, v ktorých je absolutistická monarchia. Sú to: Saudskoarabské kráľovstvo (Saudská Arábia), Ománsky sultanát (Omán), Brunejsko-darrusalamský štát (Brunej), Vatikánsky mestský štát (Vatikán) a Eswatini (Svazijsko).

1. Vyhľadaj v atlese alebo na internete, na ktorých svetadieloch sa tieto štáty nachodzajú. Ktorý z nich sa nachádza v Európe?

V mape sú oranžovou farbou vyznačené tie štáty, v ktorých je poloústavná monarchia. Sú to: Maroko, Lichtenštajsko, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Kuvajt, Katar a Brunej.

• Vyhľadaj v atlese alebo na internete, na ktorých svetadieloch sa tieto štáty nachodzajú. Ktorý z nich sa nachádza v Európe?

V mape sú modrou farbou vyznačené tie štáty, v ktorých je konštitučná monarchia. Sú to: Španielsko, Andorra, Monako, Holandsko, Belgicko, Luxembursko, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Lesotho, Malajzia, Thajsko, Kambodža, Brunej, Bhután, Japonsko a Tuvalu.

• Vyhľadaj v atlese alebo na internete, na ktorých svetadieloch sa tieto štáty nachádzajú. Ktoré z nich sa nachádzajú v Európe?

V mape sú fialovou farbou vyznačené tie štáty, ktoré patria pod Britské spoločenstvo národov (British commonwelth). Patria k nim: Kanada, Jamajka, trinidad a Tobago, Barbados, Bahamy, Grenada, Dominika, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Antigua a Barbuda, Belize, Svätý Krištof a Nevis, Austrália, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Západná Samoa, Tongo, Fidži, Šalamúnové ostrovy, Tuvalu, Kiribati, Vanuatu a Nauru.

ÚLOHA Č. 2 – VYTVOR VLASTNÚ MAPU PODĽA VIDEONÁVODU TUTORIÁLU 🙂

Geografia