Kórejský polostrov

Geografia
6. ročník ZŠ

 Ázia má mimoriadne členité pobrežie. Je to pre veľké množstvo ostrovov, polostrovov a zálivov. Jedným z nich je Kórejský polostrov. Kórejský polostrov sa nachádza vo východnej Ázii. Na polostrove sa rozprestierajú dva štáty – Južná Kórea a Severná Kórea, čiže Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR)

 Pozrite nasledovné mapy (klik na odkaz): 

GoogleMaps

https://www.google.sk/maps/@38.1757204,125.822396,5z

 Pomocou mapy odpovedzte na nasledujúce otázky: 

  • Ktoré moria obmývajú oba štáty na Kórejskom polostrove? 
  • Ktorého oceána sú to okrajové moria? 
  • Aké je hlavné mesto Južnej Kórey? 
  • Aké je hlavné mesto KĽDR (Severnej Kórey)? 
  • S ktorými štátmi susedia tieto štáty? 

Marinetraffic – mapa nákladnej námornej lodnej dopravy

https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:127.0/centery:38.6/zoom:5

Čo je na tejto mape zvláštne? Všimnite si hlavne pobrežie Severnej Kórey, čiže KĽDR (North Korea) a porovnajte ho s pobrežím Južnej Kórey (South Korea) a Japonska (Japan). 

Flightradar – mapa leteckej dopravy

https://www.flightradar24.com/37.44,131.41/5

Čo je na tejto mape zvlášte? Všimnite si hlavne koľko lietadiel prelieta nad Severnou Kóreou, čiže KĽDR (North Korea) a porovnajte to s Južnou Kóreou (South Korea) a Japonskom (Japan). 

Na Kórejskom polostrove žije jeden národ – kórejci, ktorí sú od roku 1948 rozdelení do dvoch štátov. Majú rovnakú históriu, približne rovnaké podmienky, ale život v nich sa úplne odlišuje. 

Najväčším rozdielom medzi Južnou a Severnou Kóreou je samotné fungovanie krajiny. Južná Kórea je prezidentskou republikou, v ktorej je najvyšším predstaviteľom štátu prezident, demokraticky volený raz za 5 rokov, bez možnosti znovuzvolenia. Severná Kórea, naopak, je jedným z posledných silných totalitných režimov vlády jedinej politickej strany. Už 70 rokov v krajine vládne Kórejská robotnícka strana, ktorá dozerá na dodržiavanie oficiálnej štátnej filozofie nazvanej Džuče. Aktuálnym vládcom je Kim-Čong-un

S politickým zriadením úzko súvisí aj hospodárstvo krajiny. Kým v Severnej Kórei je prudko centralizované a plánované, podobne ako kedysi v Sovietskom zväze, hospodárstvo Južnej Kórey sa napriek minulosti dokázalo dokonale transformovať pre potreby moderného sveta. 

Po kórejskej vojne z polovice 20. storočia zostala atmosféra medzi krajinami dlhé desaťročia poriadne napätá

Úloha – rozhodni o pravdivosti nasledujúcich tvrdení o KĽDR

Možno vám napadne, aké tresty hrozia obyvateľom KĽDR za porušenie aj týchto opatrení. Trest smrti (poprava) hrozí tomu, kto číta bibliu alebo sleduje zahraničné filmy, seriály, ktoré neschválila vláda. Za kritiku totalitného režimu tiež hrozí trest smrti. V lepšom prípade danú osobu pošlú do edukačného tábora na prevýchovu

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Geografia
Základná škola
Slovenský jazyk
Špeciálna základná škola
Chémia
Základná škola