Geografické čiary

Geografia

Najdlhšou rovnobežkou je rovník. Rovník rozdeľuje Zem na severnú a južnú pologulu. Okolo rovníka sa rozprestiera tropický dažďový prales. K ďalším významný rovnobežkám patrí obratník Raka a obratník Kozorožca.

Najdôležitejším poludníkom je hlavný (nultý) poludník. Ten rozdeľuje (spolu so 180. poludníkom) Zem na západnú a východnú pologulu. Toto všetko už (asi) viete. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, cez ktoré štáty prechádzajú tieto významné geografické čiary? Nie? Tak ste na správnom mieste. 🙂

Rovník

Je to najdlhšia rovnobežka a prechádza Južnou Amerikou, Afrikou a Áziou.

Nájdi si na mape „equator“, t. j. rovník, a vypíš názvy štátov, ktorými prechádza:

• Južná Amerika: (3)
  • Afrika: (6)
  • Ázia: (1)

Obrázok v plnej veľkosti sa zobrazí po kliknutí sem. Kurzorum + a – vieš mapu zväčšovať a zmenšovať.

Obratník Raka

Ďalšou významnou rovnobežkou je obratník Raka, ktorý sa nachádza na severnej pologuli.

Nájdi si na mape „tropic of Cancer“, t. j. obratník Raka, a vypíš názvy štátov, ktorými prechádza:

• Severná Amerika: (1)
  • Afrika: (6)
  • Ázia: (8)

Obratník Kozorožca

Ďalšou významnou rovnobežkou je obratník Kozorožca, ktorý sa nachádza na južnej pologuli.

Nájdi si na mape „tropic of Capricorn“, t. j. obratník Kozorožca, a vypíš názvy štátov, ktorými prechádza:

• Južná Amerika: (4)
  • Afrika: (5)
  • Austrália 🙂

Severná polárna kružnica (kruh)

Ďalšou významnou rovnobežkou je severná polárna kružnica, ktorá sa nachádza na severnej pologuli.

Nájdi si na mape „Arctic circle“, t. j. severná polárna kružnica, a vypíš názvy štátov, ktorými prechádza:

• Severná Amerika: (2)
  • Európa: (4)
  • Ázia: (1)
  • prechádza aj Grónskom, ktoré patrí Dánsku.

Južná polárna kružnica (kruh)

Ďalšou významnou rovnobežkou je južná polárna kružnica, ktorá sa nachádza na južnej pologuli.

Nájdi si na mape „Antarctic circle“, t. j. južná polárna kružnica, a vypíš názov kontinentu, ktorým prechádza:

• A _ _ _ _ _ _ _ _ A

Hlavný (nultý poludník) a 180. poludník (dátumová hranica)

Najvýznamnejším poludníkom je hlavný (nultý) poludník, ktorý spolu so 180. poludníkom rozdeľujú Zem na západnú a východnú pologulu. Hlavný poludník je dôležitý pre určovanie času na Zemi, keďže práve ním je daný svetový čas. Na dátumovej hranoci sa okrem času mení aj dátum.

Nájdi si na mape zvislú čiaru, ktorá je označená 0° a zvislú čiaru, ktorá je označená 180°. Hlavný (nultý) poludník prechádza týmito štátmi:

• Európa (3)
  • Afrika (5)
  • Antarktída 🙂
    180°poludník prechádza týmito štátmi:
  • Ázia (1)
  • Antarktída 🙂

*Úlohy si môžete vypracovať aj s pomocou atlasu.
**Ak vás zaujali časové pásma a určovanie času na Zemi, tak si môžete stiahnuť aplikáciu Svetový čas, pomocou ktorej ľahko zistíe aktuálny čas hocikde na našej planéte. 🙂

Predchádzajúce úlohy si môžete stiahnuť aj ako pracovný list.

Ak si chceš skontrolovať svoj výsledok, môžeš si stiahnuť správne riešenie.

Biológia
Prevencia sociálno-patologických javov.
Výchova k manželstvu a rodičovstvu
Špeciálna základná škola